23 Kasım 2006 Perşembe

Bu Baraj Asla Gerçekleşmeyecek!

Çocukluğumda EİE'nin o kirli mavi pikapları vızır vızır işlerken Yusufeli'nin baraj olacağına mümkün değil inanmıyordum. Tastamam şimdi de aynı inancımı koruyorum. Yaklaşık on yıldan fazla bir süredir de baraj konusuyla bizzat ilgileniyor, dönem tatillerinde ailemden çok gençlerle oturup dilimin döndüğünce buranın baraj olmayacağını anlatmaya ve siyaseten olup bitenleri izah etmeye çalışıyorum. Baraj hakkında bilgi edinmek için yazdığım dilekçelerin sayısını ben de unuttum; gelen cevapları ise unutmak mümkün değil; yalnızca resmi siteleri, resmi demeçleri, geçmiş siyasilerin birbirinden tutarsız açıklamalarını okumakla bile şunu rahatlıkla anlayabiliriz ki YUSUFELİ BARAJI KONUSUNDA DEVLETİN BELİRLİ VE TUTARLI BİR POLİTİKASI YOKTUR!

Yalnızca kendi hatırladıklarımı ve resmi yazışmaların açıkca söylediği tarihleri buraya yazayım isterseniz: Doksanlı yılların başında evimizin inşaatı devam ederken, net bir tarih telaffuz ediliyordu:bu baraj 1999 yılında tamamlanacak, daha sonra hafif bir rötüşla 2000'de ilçe boşaltılmış olacak dendi, ardından da düzenli olarak şu türden ifadeler kullanıldı: 2001 baharında temel atılıyor, 2002 Nisanında açılış yapılacak, 2003 Martında bir heyet geliyor temel atmaya, 2004 Eylül ayında ilk kazma vuruluyor, 2005 Mayıs ayında Başbakan temel atmaya geliyor, şimdi de 2006 Mayısı söyleniyor değil mi? (Bu yazının üzerinden de bir yıl geçti; Başbakan Mayısta gelmedi, Temmuz'da temel kesinkes atılıyor dendi, yine gerçekleşmedi; daha sonra Aralık dendi, şimdi ise Şubat 2007 deniyor ; yani önümüzdeki günlerde!!)


Bitiş tarihleri efsanesine hiç girmeyelim, benim bildiğim 2000lerden itibaren hemen her yılın adı geçmiştir bitiş yılı olarak. Bir kaç yıl öncesine kadar 2009 gösteriliyordu, şimdi 2012 tahmin ediliyor, yaşarsak birlikte göreceğiz 2015, 2017 tarihlerini de!

Sıkı bir arşiv takibinden benim görebildiğim şu ki, bu baraj asla GERÇEKLEŞMEYECEK! Nedeni basit: Ülkenin unutulmuş bir köşesinde Deriner Barajının gölgesinde bir rant kavgası var ve yıllardır bazı şirket ve gruplar baraj efsanesiyle bu rantı paylaşmaya devam ediyor! Yusufeli Barajının özellikle doksanların sonunda daha sık dile getirilmesi ve en önemlisi o tarihe kadar hiç kullanılmayan "Yusufeli olmazsa diğer barajların bir anlamı kalmaz" safsatası sizce de bir şey ifade etmiyor mu? Küçük bir hatırlatma yapalım; Yusufeli Barajı, 120 günlük AZINLIK HÜKÜMETİ tarafından ihale edildi. Nitekim Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulunun böyle bir projeyi hukuken ihale etme yetkisinin bulunmadığına, "hukuka uyarlık bulunmamıştır" ifadesiyle karar verdi. Kamu yararının gözetilmediğinin altını çizen 14 sayfalık metindeki diğer iki gerekçe de şu: ÇED Raporunun ve karşılaştırılmalı fizibilite raporunun hazırlanmamış olması..

Yusufeli Barajı ne geçmişte ne de bugün VAZGEÇİLMEZ değildi(r).
Bunu en açık biçimiyle ortalama zekaya sahip herkes, Naci ÖZEN'in hazırladığı kısa metni okuyarak da anlayabilir. Nelerin karşılığında nelerin ebediyyen kaybedileceği çok açık bir şekilde ortadadır. Bunları belirttikten sonra kişisel bir düşüncemi daha paylaşarak bugünkü duruma geçelim. Tüm iyimserliğimle söylüyorum, Yusufeli Barajı halihazırdaki HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ DEĞİLDİR! Hükümet iki açıdan açmazda görünüyor; birincisi bu kadar büyük bir projenin finansmanı için DIŞ KREDİ BULMAK KESİNKES OLANAKSIZDIR, ikincisi alternatif enerji kaynaklarının sıkça tartışıldığı bir uluslararası ortamda soğuk savaş döneminden kalma ilkel mantıkla hazırlanan KISA ÖMÜRLÜ HİDRO ELEKTRİK SANTRALİ'nin bugün olmazsa yarın mutlaka daha sert biçimde ülke gündemine geleceği ve dahası SINIRLI İÇ KAYNAKLARIN İSRAF EDİLMESİ GERÇEĞİDİR!

Yusufeli Barajının, hükümetin önceliği olmadığını söyleyerek asla durup seyredelim önermesi çıkarılmasın; tam tersine esas şimdi daha güçlü bir şekilde Yusufeli Barajına karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Yazının başında dediğim gibi bu baraj ASLA GERÇEKLEŞMEYECEK , bize düşen de asla gerçekleşmeyecek ama yakında kırkıncı yılına varacak olan bu rant projesinin kasvetli gölgesini üzerimizde bir tek gün daha taşımadan bertaraf etmemizdir. Yani, rüzgarın esmesini beklemeden kendi rüzgarımızla bir an önce kara bulutları itelim ve belki iki kuşak sonra tertemiz bir Yusufeli nefesi soluyalım..

1 yorum:

Mrs Vanda Mariana dedi ki...

Iyi haber yine burada.

Acil uygulama! acil kredi!!

Eger acil kredi ihtiyaciniz var mi? Yatirim kredisi? Yapi kredi? Ögrenci kredi? Borç konsolidasyonu kredi? Isletme kredisi? Is genisleme kredi? Eger uygulama 5 gün süre önce çok hizli ve acil bir kredi gerekiyor? Daha fazla bilgi var üzere hemen (VANDAMARIANA111@GMAIL.COM) Ya (MRSVANDAMARIANA@YAHOO.CO.UK) bize bir mail ...

Doldurun ve devam etmek için acilen dönmek.

Basvuru Of * Adi: ...............
* Adres: ...............
* Sehir: .....................
* Devlet: ........................
* Ülke: ..................
* Cinsiyet: .....................
* Medeni Hali: ...............
* Yas: ........................
* Meslek: ..................
* Gelir Hizi: ..................
* Tel: ........................
* Cep: .......................
* Miktar Talep: ...............
* Kredi Süre: ..................
* Kredi Amaç .....................
* Kisisel e-posta adresi: ......

Selamlar

Mrs Vanda Mariana